A collective film of 33 shorts directed by different directors about their feeling about cinema.
Directing | Jean-Pierre Dardenne | Director |
Directing | Luc Dardenne | Director |
Directing | Alejandro González Iñárritu | Director |
Directing | Abbas Kiarostami | Director |
Directing | Claude Lelouch | Director |
Directing | Manoel de Oliveira | Director |
Directing | Amos Gitai | Director |
Directing | Aki Kaurismäki | Director |
Directing | Hou Hsiao-hsien | Director |
Directing | David Lynch | Director |
Directing | Wim Wenders | Director |
Directing | Ken Loach | Director |
Directing | Jane Campion | Director |
Directing | Andrei Konchalovsky | Director |
Directing | Elia Suleiman | Director |
Directing | Wong Kar-wai | Director |
Directing | Gus Van Sant | Director |
Directing | Roman Polanski | Director |
Directing | Atom Egoyan | Director |
Directing | Raúl Ruiz | Director |
Directing | Walter Salles | Director |
Directing | Raymond Depardon | Director |
Directing | Bille August | Director |
Directing | Lars von Trier | Director |
Directing | Takeshi Kitano | Director |
Directing | Chen Kaige | Director |
Directing | Michael Cimino | Director |
Directing | Nanni Moretti | Director |
Directing | Theo Angelopoulos | Director |
Directing | Olivier Assayas | Director |
Directing | David Cronenberg | Director |
Directing | Tsai Ming-liang | Director |
Directing | Zhang Yimou | Director |
Camera | Emmanuel Lubezki | Director of Photography |
Editing | Bodil Kjærhauge | Editor |
Editing | Stephen Mirrione | Editor |
Editing | Yannis Tsitsopoulos | Editor |
Production | Takio Yoshida | Producer |
Production | Takeshi Kitano | Producer |
Editing | Marie-Hélène Dozo | Editor |
Editing | Olga Grinshpun | Editor |
Editing | Takeshi Kitano | Editor |
Production | Masayuki Mori | Producer |
Production | Gilles Jacob | Producer |
Editing | Valérie Loiseleux | Editor |
Production | Aki Kaurismäki | Producer |
Art | Norihiro Isoda | Production Design |
Production | Alain Sarde | Producer |
Production | Wong Kar-wai | Producer |
Production | Roman Polanski | Producer |
Camera | Jacques Bouquin | Director of Photography |
Camera | Mauro Pinheiro Jr. | Director of Photography |
Production | Sandrine Brauer | Producer |
Writing | Andrei Konchalovsky | Writer |
Writing | Atom Egoyan | Writer |
Production | Robert Benmussa | Producer |
Production | Sergei Davidoff | Producer |
Production | Leonard Tee | Producer |
Camera | Dirk Brüel | Director of Photography |
Camera | Alain Marcoen | Director of Photography |
Camera | Alessandro Pesci | Director of Photography |
Writing | Aki Kaurismäki | Writer |
Writing | Luc Dardenne | Writer |
Writing | Manoel de Oliveira | Writer |
Production | Alice Chan Wai-Chung | Line Producer |
Production | Dominique Combe | Line Producer |
Camera | Shinzi Suzuki | Director of Photography |
Camera | Alberto Venzago | Director of Photography |
Editing | Gabrielle Reed | Editor |
Writing | Zou Jingzhi | Writer |
Editing | François Gédigier | Editor |
Editing | Giuseppe Leonetti | Editor |
Writing | Zhang Yimou | Writer |
Production | Peter G. Neil | Associate Producer |
Production | Rebecca O'Brien | Producer |
Writing | Nanni Moretti | Writer |
Writing | William Chang Suk-Ping | Writer |
Production | Chan Ye-cheng | Executive Producer |
Production | David Allen Cress | Co-Producer |
Camera | Hooman Behmanesh | Director of Photography |
Camera | Nicholas de Pencier | Director of Photography |
Camera | Andreas Sinanos | Director of Photography |
Editing | Luc Barnier | Editor |
Editing | Véronique Lange | Editor |
Production | Laura Briand | Producer |
Production | Avi Kleinberger | Line Producer |
Production | Marie Masmonteil | Producer |
Production | Vincent Wang | Producer |
Camera | Zhao Xiaoding | Director of Photography |
Editing | William Chang Suk-Ping | Editor |
Production | Gilles Ciment | Producer |
Camera | Inti Briones | Director of Photography |
Editing | Susan Shipton | Editor |
Writing | Olivier Assayas | Writer |
Production | Rachel Curl | Producer |
Writing | Jean-Pierre Dardenne | Writer |
Camera | Eric Alan Edwards | Director of Photography |
Production | Corinne Golden Weber | Producer |
Writing | Amos Gitai | Writer |
Production | Jacques Arhex | Executive Producer |
Camera | Pun-Leung Kwan | Director of Photography |
Writing | Wong Kar-wai | Writer |
Writing | Alejandro González Iñárritu | Writer |
Production | Katrine A. Sahlstrøm | Associate Producer |
Camera | Ramses Marzouk | Director of Photography |
Camera | Francisco Oliveira | Director of Photography |
Camera | Zhao Xiaoshi | Director of Photography |
Editing | Alexandre de Franceschi | Editor |
Production | Serge Lalou | Producer |
Camera | Greig Fraser | Director of Photography |
Camera | Steven Lubensky | Director of Photography |
Production | Denis Carot | Producer |
Camera | Marc-André Batigne | Director of Photography |
Camera | Francis Grumman | Director of Photography |
Camera | Mariya Solovyova | Director of Photography |
Editing | Cheng Long | Editor |
Sound | Howard Shore | Original Music Composer |
Sound | Mychael Danna | Original Music Composer |
Sound | Eleni Karaindrou | Original Music Composer |
Production | Jacky Pang | Producer |
Visual Effects | Chel White | Visual Effects Supervisor |
Editing | Lívia Serpa | Editor |
Crew | Mauro Pinheiro Jr. | Cinematography |
Directing | Joel Coen | Director |
Directing | Ethan Coen | Director |
Writing | Joel Coen | Writer |
Writing | Ethan Coen | Writer |
Writing | Takeshi Kitano | Screenplay |
Camera | Paweł Edelman | Director of Photography |
Directing | Youssef Chahine | Director |