An epic journey into the world of dinosaurs where an Apatosaurus named Arlo makes an unlikely human friend.
Production | Andrew Stanton | Executive Producer |
Production | Lee Unkrich | Executive Producer |
Writing | Bob Peterson | Story |
Production | John Lasseter | Executive Producer |
Sound | Mychael Danna | Original Music Composer |
Crew | Darla K. Anderson | Thanks |
Art | Harley Jessup | Production Design |
Art | Bryn Imagire | Art Direction |
Lighting | Sarah Jo Helton | Lighting Manager |
Crew | Michael Venturini | Supervising Animator |
Lighting | Tim Best | Lighting Supervisor |
Crew | Paul Cichocki | Post Production Supervisor |
Sound | Shannon Mills | Supervising Sound Editor |
Sound | Jeff Danna | Original Music Composer |
Sound | Craig Berkey | Sound Designer |
Camera | Sharon Calahan | Director of Photography |
Art | David Munier | Set Supervisor |
Directing | Peter Sohn | Director |
Writing | Peter Sohn | Story |
Sound | Nicholas Dodd | Orchestrator |
Sound | Nicholas Dodd | Conductor |
Production | Kevin Reher | Casting Director |
Editing | Stephen Schaffer | Editor |
Production | Mary Alice Drumm | Associate Producer |
Crew | Josh Cooley | Thanks |
Writing | Kelsey Mann | Story |
Writing | Kelsey Mann | Story Supervisor |
Crew | Chris Montan | Executive Music Producer |
Production | Natalie Lyon | Casting Director |
Production | Denise Ream | Producer |
Writing | Erik Benson | Story |
Production | Ann Brilz | Production Manager |
Sound | Tom MacDougall | Music Supervisor |
Visual Effects | Bob Whitehill | Stereoscopic Supervisor |
Editing | Gillian Libbert | Editorial Manager |
Sound | Erich Stratmann | Music Editor |
Visual Effects | Steven Clay Hunter | Animation |
Writing | Meg LeFauve | Screenplay |
Writing | Meg LeFauve | Story |
Directing | Colin Bohrer | Layout |
Visual Effects | Shannon Ryan | Animation Manager |
Art | Matt Nolte | Art Direction |
Art | Noah Klocek | Art Direction |
Editing | Thomas Gonzales | Assistant Editor |
Editing | C.J. Hsu | First Assistant Editor |
Camera | Mahyar Abousaeedi | Director of Photography |
Crew | Michael Fong | Thanks |
Crew | Anthony J. Greenberg | Second Film Editor |
Art | James S. Baker | Additional Storyboarding |
Visual Effects | Jon Reisch | Effects Supervisor |
Art | Megan Bartel | Art Department Manager |
Editing | Cathleen Carmean | Editorial Manager |
Editing | Christopher Zuber | Assistant Editor |
Sound | Kenny Pickett | Assistant Sound Editor |
Crew | Tim Power | Production Office Assistant |
Lighting | Jesus Martinez | Lighting Manager |
Lighting | Jonathan Pytko | Lighting Supervisor |
Visual Effects | Esdras Varagnolo | Compositing Lead |
Crew | Cynthia Slavens | Post Production Supervisor |
Art | Huy K. Nguyen | Art Direction |
Writing | Sally Garbarini | Story Manager |
Crew | Laura Finell | Production Office Assistant |
Editing | Katie Schaefer | Assistant Editor |
Directing | Arjun Rihan | Layout |
Visual Effects | Matthew Webb | Visual Effects |
Directing | Crosby Clyse | Script Supervisor |